A pak že bagrem nejde fotit!

Září, 11, 2013 / 0 comments

Co to? Jo, bagrem fotit jde a dokonce mě mile překvapil kvalitou. Přemýšlíte, co to plácám? Firma Caterpillar totiž nevyrábí jen bagry, ale i odolné telefony. A včera večer hrálo počasí takový divadlo, že nešlo nefotit. Alespoň tím telefonem, co jsem měl v kapse…

Nejdřív pár slov o tom divadle a následovat bude pár slov o mém kapesním multifunkčním bagru a jeho fotofunkcích. Vylezl jsem z krtčí díry na Hradčanský a přímo proti mě to vypadalo, že na Kulaťáku přistáli marťani a ještě jim svítí lítající talíř. Asi to není potřeba komentovat, však to vidíte na následující fotce.

Jak fotí BAGR?

Vše v dnešním fotopostřehu je foceno opravdu tím odolným telefonem CAT B15, naprosto bez úprav v pc. Úvodní i třetí fotka už nějakými úpravami prošly, ale opět pouze v mobilu, na PC vůbec nic. Obě dvě jsou HDR (pravé a nešvnidlované, ze 3 fotek), focené aplikací Pro HDR Camera za 39kč. Ze všech vyzkoušených mi aplikace přišla nejlepší, je možné nastavit expoziční rozdíl jednotlivých fotek a stejně tak si pak pohrát s nastavením parametrů při skládání a vytváření HDR. Uložený výsledek jde následně znova upravovat a měnit nastavení – aplikace schovává i všechny tři dílčí vyfocené snímky.

Jak fotí BAGR?

A na obou zbývajících fotkách je použitý tilt-shift efekt a efekt „Drama“ v programu Snapseed (pro Android). Upravují se v tom fotky v kombinaci s dotykovým displejem skoro lépe než na počítači (s trochou nadsázky). Ale ovládání je dokonalé, funkcí spousta a vše běží, jak má. Příjemným bonusem je, že je Snapseed zdarma. Vyzkoušel jsem i pár placených aplikací na úpravy fotek, ale tohle jednoznačně vyhrálo.

A když už píšu o aplikacích, kterýma fotky vznikly, třetí foto aplikací je „klasický foťák“ Camera FV-5 – tou vznikla ta druhá. Je to opět placená aplikace (ačkoli má zdarma verzi „lite“) a stojí 84 peněz. Opět ze všech, co jsem zkoušel, mi přijde nejlepší. Je rychlá (což je řekl bych jeden z hlavních požadavků na focení mobilem), umožňuje kompenzaci expozice lehce a rychle přes tlačítka hlasitosti, umožňuje nastavit ISO, vyvážení bílé, jde ostřit dotekem na displej atd. I do expozice je možné zasahovat. Vše je dokonale přehledně na displeji a ovládání je opravdu hodně podobné foťákům.

Jak fotí BAGR?

A ještě krátce k telefonu – chystám o něm rozsáhlejší recenzi, která rozhodně nepatří sem – vyjde na maniacích. (aktualizováno 13. 11. 2013 – již vyšla, recenze na CAT B15 je k přečtení zde). Ale mám ho od začátku července, jezdil se mnou na vodě ve vestě a v Norsku se koupal v podstatě denně při raftování. Na heureka.cz a podobně jsou na něj občas záporné recenze právě co se týká odolnosti. Z 99% je to ale chybou uživatelů – zadní kryt telefonu je řešen trochu nešťastně a je potřeba ho zavírat pečlivě, opatrně a pořádně. Pak se k baterce voda nedostane. To, že pod částmi krytu voda je, nevadí, protože těsnění je pouze okolo elektronické části. Takže to, že lidé píšou, že mají pod krytem mokro, ničemu nevadí. Stačí si kryt a telefon prohlédnout trochu podrobněji 🙂

Dost psaní o telefonu ale, jen chci říct, že mě mile překvapila kvalita fotek, na Facebookové či webové rychlovky je plně dostačující a v podstatě nahradí odolný kompakt. Jen optický zoom samozřejmě nemá. A chybí mu přisvětlovací dioda, bohužel. Má vestavěnou GPS i wifi – což se v dnešních foťácích objevuje čím dál častěji. A ještě k tomu má krom slotu na microSD kartu také dva sloty na SIMkarty 😉

CAT B15 jede na Androidu Jelly Bean, má dual-core procesor 1GHZ, 512MB RAM a 4GB vestavěné paměti (+ ty zmíněné microSD karty). Dost parametrů, jsem s ním naprosto upřímně spokojenej a na víc textu (samozřejmě včetně nějakých výtek a chyb) si ještě počkejte.

PS: Všimli jste si, že v menu zde na webu po levé straně přibyla záložka kalendáře, když najedete myšítkem na „fotoobrazy„? 😉

Pokud se Vám mé fotky líbí, budu moc vděčný za sdílení pomocí tlačítek níže :o)

Tagy: , , , ,

Leave a Reply

Post Comment

close
Facebook IconTwitter IconGoogle+ profilGoogle+ profilGoogle+ profil