Fotografie Tasmánie (Austrálie), expedice Franklin River

Do země klokanů a čertů, Tasmanských čertů, jsme se vydali v únoru 2010, kdy já si „jen tak odskočil“ z vedlejšího Zélandu za ostatními, co přiletěli z ČR. Úspěšným sjezdem Franklin river jsme se stali třetí českou výpravou, která řeku sjela. Následující kousek textu je úryvek z desetidílného seriálu, který jsem po akci napsal, ale který v tuhle chvíli není nikde k přečtení. Ale bude a určitě se to dozvíte 🙂 Kdo by nevydržel, tak možná až příliš zdlouhavý deníček den po dni celé akce jsem vydal na H2Omaniaks webu. Hlavní organizátor akce byl Matěj Zapletal, celé nám to zastřešila jeho vodácká CK Adrenaline Centre, pro kterou v sezoně průvodcuju.

Řeka protéká divokou nepřístupnou a unikátní přírodou Tasmánie – ostrova za Bassovým průlivem zhruba 250km pod Austrálií. 14 tisíc kilometrů čtverečních západní části ostrova patří do přírodního dědictví UNESCO. Pět národních parků a dvě rozlehlá chráněná území tvoří tzv. „Tasmania Wilderness World Heritage Area“.

Jedním z národních parků je i Franklin – Gordon Wilderness Rivers, kde jak už jeho název napovídá, pramení náš cíl – řeka Franklin river. Čeká nás 110 km na raftech v naprosto nepřístupné divočině, absolutně mimo civilizaci. Když půjde vše hladce, tak by nám sjezd měl trvat 10 dní. Ale také se může stát, že se na řece třeba týden zasekneme v některé ze soutěsek, kdyby náhle stoupla voda. V tu chvíli se totiž některá místa i za nízké vody dost problematická a nebezpečná stávají nesjízdná, za velké vody bez jakékoli možnosti přenášet.“

Jen ještě dodám, že z akce jsem krom fotek dovezl i docela hodně videomateriálu 😉

(Fanouškem Foto-tom webu se můžete stát tu
) Pokud se Vám fotky líbí, budu moc rád za sdílení či za palec :o) A pokud se stanete fanoušky na Facebooku, dozvíte se o všech novinkách zde!