145-5-2-DSC_9886_DxO

Únor, 4, 2017 / 0 comments

145/365 V předminulém emailu jsem slíbil pár zajímavostí o "Peak2Peak" lanovce, která jezdí mezi horami Whistler a Blackcomb. Jak název napovídá, gondola jede z vrcholu na vrchol, tedy skoro. Každopádně nejvyšší bod je 436 metrů nad zemí (nad údolím) a od sloupu k sloupu je to lehce přes 3km a je to tak lanovka s nejdelším úsekem bez podpůrných sloupů na světě. A ještě k tomu přidává jeden zápis do Guinessovy knihy rekordů a to výškou, ve které se kabinky nad údolím "vznáší". Jízda trvá 11 minut, celková vzdálenost je 4,4km a na laně je zavěšených celkem 28 kabinek. Do jedné kabinky se vejde až 28 lidí. Když si zkusíte vypočítat, kolik tun, nebo spíš kolik tísc tun takhle nad údolím visí, jde z toho až strach. Jen jedno vodící lano (celkem jsou natažena 4) váží 90 tun. Lanovka je prý schopná provozu s lidmi i za 80km/hod větru.

145/365 V předminulém emailu jsem slíbil pár zajímavostí o „Peak2Peak“ lanovce, která jezdí mezi horami Whistler a Blackcomb. Jak název napovídá, gondola jede z vrcholu na vrchol, tedy skoro. Každopádně nejvyšší bod je 436 metrů nad zemí (nad údolím) a od sloupu k sloupu je to lehce přes 3km a je to tak lanovka s nejdelším úsekem bez podpůrných sloupů na světě.

A ještě k tomu přidává jeden zápis do Guinessovy knihy rekordů a to výškou, ve které se kabinky nad údolím „vznáší“. Jízda trvá 11 minut, celková vzdálenost je 4,4km a na laně je zavěšených celkem 28 kabinek. Do jedné kabinky se vejde až 28 lidí. Když si zkusíte vypočítat, kolik tun, nebo spíš kolik tísc tun takhle nad údolím visí, jde z toho až strach. Jen jedno vodící lano (celkem jsou natažena 4) váží 90 tun. Lanovka je prý schopná provozu s lidmi i za 80km/hod větru.

Pokud se Vám mé fotky líbí, budu moc vděčný za sdílení pomocí tlačítek níže :o)

Leave a Reply

Post Comment